K cestovaniu po Slovensku, či zahraničí, patrí aj vlak. Pohodlná a bezpečná preprava, v ktorej sa len minimálne musíte pridržiavať a určité pohodlie ponúka aj pre pracujúcich a práve obedujúcich. Aj takto nejak je pre niekoho vlaková doprava definovateľnná ako pohodlná. Menej bzrdenia, stánia na semaforoch a spomaľovania v kolónach. Vyraziť na vlak chce buď vedieť konkrétny deň, no v prípade nákupu miestenky to chce vedieť aj konkrétnu hodinu a minútu, či lepšie povedané konkrétny vlak. Dnes je nutné rozlišovať dvoch prepravcov a u každého počítať s trochu iným postupom pri obstaraní lístkov.
Slovakrail.sk
Štátna Železničná spoločnosť Slovensko prevádzkuje svoje stránky na anglickej doméne so slovenskou koncovkou. Ak sa vám náhodou podarí pre menšie skúseností cestovania so železničnou dopravou naraziť skôr na doménu ZSSR.sk, je mimoriadne ťažké sa odtiaľ dostať na miesto nákupu lístkov a pozretie si spojov. Normálny človek by to tam žiaľ očakával, tvorcovia obsahu však s normálnymi ľuďmi možno nepočítali a zreteľné prepojenie chýba. Spoje aj lístky si môžete vyhľadať na stránkach Slovakrail.sk, kde je výhodou prihlásenie a máte tak prehľad o online zakúpených lístkoch aj z minulosti, prípadne je jednoduchšie ich rezervovať a zaplatiť pri pokladni. Lístky sú o pár centov lacnejšie, než pri klasickom okienku, no hlavne šetria čas pri pokladni, napríklad ak spoj na železnicu vychádza len tak tak a vy ste pri okienku v poradí ako číslo 22. ďalším plusom je pohodlie, keď s vytlačeným lístkom prechádzate rovno na vlak bez akéhokoľvek zdržiavania a máte pritom jasné aj to, kam máte rovno ísť. Cez internet má totiž plná cena lístka miestenku bezplatne. Ďalšou výhodou nákupu online je schopnosť preveriť si podľa názvu vlaku a vagóna, čo vagón obsahuje napríklad cez Google.
Vlaky železničnej spoločnosti Slovensko križujú všetky aktívne koľaje Slovenska, čiže lístky sú platné a dajú sa kúpiť na všetky skladané siete. Úhrada sa dá spraviť rýchlo pomocou platby kartou. Mimo VISA a MasterCard prijímajú aj TatraPay, SporoPay a VÚB platby. Nie je podpora Paypal. Lístok sa dá zakúpiť aj bez nutnosti registrácie a prihlásenia.
RegioJet.sk
Slovenský súkromný prepravca RegioJet ponúka cez internet objednávku lístkov vždy na konkrétny vlak a tým pádom aj ponúka miestenku. Miesta nad rámec počtu miesteniek sa nepredávajú. Vlaky ponúkajú lepšie ceny ako klasický vlak, no týkajú trás, kadiaľ linky premávajú. Pre prepravcu sa môžete rozhodnúť napríklad ak potrebujete naozaj komfort, pripojenie na internet a bojíte sa prechádzať do reštauračného vozňa a nechávať svoje veci nestrážené. Nech už paranoja, alebo len ostražitosť, obmedzujú voľnejší pohyb za jedlom, v RegioJet môže prísť jedlo až k vám. Tieto služby nie sú vždy v každom bežnom vlaku. Nákup lístka na RegioJet.sk je možnný úhradou kartou, alebo úhradou kreditom. Je však nutné lístok uhradiť v priebehu 22 minút po jeho rezervácii, inak prepadá. Trochu zvláštne je, že napriek možnosti platenia lístka cez Paypal táto možnosť nefunguje pri jednom lístku Bratislava – Žilina na to jediné posledné miesto, ktoré vo vlaku nájdete. Pri pokuse úhrady sumy okolo šiestich EUR dostanete chybové hlásenie o príliš nízkej sume.
Mobilná aplikácia RegioJet
RegioJet umožňuje nákup lístkov cez mobil. Slúži na to bezplatná aplikácia pre Android a iOS, ktorá vám poslúži najmä po prihlásení do účtu. Odporúčam zakúpenie kreditu s ktorým bude nákup pohodlný a rýchly. Aplikácia však primárne neslúži len pre vlaky, ale celkovo na hľadanie a nákup spojov Student Agency všade po ČR aj Európe.
Pre Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.studio9.sa
Plánujete navštíviť hlavné mesto s malými deťmi? Kam sa vybrať?
Predĺžte si víkend v termálnych kúpeľoch. Je to skvelá forma relaxu
Nestihli ste dovolenku počas leta? Navštívte Dubaj, exotickú perlu sveta
Zostavte si vlastný turistický kalendár podľa Števa Martinoviča
Oščadnica na Kysuciach krásna v zime, aj v lete. Čo ponúka turistom?
Súľovské skaly: zaujímavosti, tipy, atrakcie a turistické ciele
Oravský hrad pôsobí naozaj impozantne. Pokrýva skalnaté bralo v niekoľkých rôznych výškach a tým vyzerá ako zložitá stavba s úchvatným výhľadom na rieku Orava pod ním...
Filmovanie na Slovensku: Aké filmy sa nakrúcali na Bojnickom zámku?
Filmovanie na Slovensku: Aké filmy nakrúcali na hrade Červený Kameň?
Prašná veža alebo Mihulka, najhrubšia veža pražského opevnenia
Stanica lesnej úvraťovej železnice v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke
Kysucké Megoňky pri Čadci: kamenné gule potešia upraveným okolím
Ropný prameň na Kysuciach v obci Korňa je o niečo atraktívnejší
Práca delegáta v zahraničí a vzťahy: Skypovať, posielať balíky, aj oboje
© 2010-2021 Cestovanie.net magazín
You must be logged in to post a comment Login