Cestovné kancelárie zapôsobiť na zákazníka používajú niekoľko praktík, aby všetko vyzeralo lepšie a zaujímavejšie. Ktoré finty sú také, že si ich možno uvedomujete, no stále môžu zapôsobiť na záujem alebo nezáujem zájazd zakúpiť? Predsa len ponuky cestovných kancelárií sú v niečom od ostatných služieb iné. Nakupujete niečo, čo si ihneď pozrieť nemôžete, ale na vlastné oči sa presvedčíte o danej službe až po jej kúpení. Ktoré finty to sú?
1. fotografie z pravého uhla
Fotografie vedia zavádzať. Dnes si nikto nedovolí dať na fotografiu niečo iné, ako je realita. Dovolia si to len neférové drobné cestovky, ktorých povesť môže byť rôzna. Avšak aj veľké cestovné kancelárie môžu použiť fotografie, ktoré majú len správny uhol. Hotel vyzerá väčší, bazén vyzerá väčší a zaujímavejší. Ten správny uhol dotvorí dojem skutočne veľkého hotela, alebo hotela, ktorý má pláž ihneď pri budove. Všetko je o uhle. Medzi hotelom a plážou môže byť pokojne cesta, no to už sa určite dozviete aj v popise.
2. dieťa zadarmo
Veľa cestovných kancelárií láka na dieťa zadarmo, no smutné je, že nie je zadarmo. V skutočnosti môže ísť len o ubytovanie a ďalšie služby zadarmmo, no platí letenku, alebo len príplatky k letenke a poistenie. Sú to vlastne poplatky, ktoré sa neplatia cestovke, ale cestovka sama ich platí leteckej spoločnosti a poisťovni. Dieťa skutočne zadarmo zväčša nie je vždy zadarmo. Nejaké to poistenie si platiť musí vždy.
3. Cena už od XY a Zľava až do XY
Toto nie je ťah cestovných kancelárií, no každý zákazník by to sem rád pridal. Ide všeobecne o ťah všetkých služieb, ktorý je pravdou, no zároveň ťahákom. Výber dvadsiatich hotelov a najlacnejší z nich tvorí cenu „už od 99 EUR“. Výber z týchto hotelov a len jediný po zľave dosiahne výšku 50% zľavy. Všetky ostatné sú s nižšou zľavou. Samozrejme uvedie sa, že cena je so zľavou až „50 %“ a nikto neklame. Je to tak. Zľavy naozaj siahajú až do výšky 50%.
4. Cena bez poplatkov vyzerá lepšie
Na Slovensku sa ceny leteckých zájazdov nepočítajú ako kompletné ceny, ale ceny bez poplatkov. Robia to tak všetky cestovné kancelárie a jednotlivé pokusy o uvádzanie kompletných cien vždy dopadli pre konkrétnu kanceláriu zle. Skúsení cestovatelia vedia, že ide o cenu bez poplatkov, menej skúsených zaujme krásna cena až nnásledne narastie po pripočítaní poplatkov. Rovnaká situácia bola aj v Českej republike, kde pred pár rokmi nastala zmena zákona a všetci celoplošne prešli na kompletné ceny. Slovenské cestovky niečo také samé vítajú, vyjadrili sa už neraz. Problém však je, že neexistuje medzi nimi žiadna dohoda v štýle „začnime od prvého s kompletnnými cenami a všetci“. Jednak to stojí peniaze a tiež to môže znamenať určitý druh mačety pri krku.
5. Najlacnejší môže byť naozaj len jeden
Jedne z ťahov, ktorý nesie v sebe trochu absurdnosti, aj úsmevnej naivity je tvrdenie, že práve „táto ponuka je tá najlacnejšia“. Tvrdia to dokonca aj cestovné kancelárie, ktoré samé vedia, že sú šialene predražené. Tvrdia to aj tie, ktoré ponúkajú daný hotel ako jediný, čiže automaticky je táto ponuka na Slovensku najlacnejšia a najdrahšia zároveň, lebo skrátka je jediná. Všetci sú najlacnejší, no potrebujete porovnávať, čo sa porovnať nedá. Prečo? Nie každá cestovka ponúkne rovnaký hotel na rovnaký počet dní s rovnakými službami a v rovnaký termín. Čiže cena je rôzna takmer vždy. Ustriehnuť kto je najlacnejší je niekedy ťažké. Záruku máte možno ak vo veľkej cestovke pri leteckých zájazdoch a pri autobusových ajj v menších cestovkách. Jedným ťahom na zákazníka je aj pokus cestovných agentúr ponúkať zájazdy lacnejšie, ako majú v zmluve. Sú to pokusy niektorých špekulantov, ktorí obchádzajú pravidlá a podpísané zmluvy viac menej drzou vlastnou úpravou ceny. Cenu znižujú o vlastnú províziu, len aby bola ich ponuka najlacnejšia.
You must be logged in to post a comment Login