Cestovná kancelária a cestovná agentúra nie je to isté! Aký je rozdiel?

Pri nákupe dovolenky často narazíte na pomenovanie cestovná kancelária, touroperátor, alebo cestovná agentúra. Pre bežného spotrebiteľa je to celkom jedno, najmä ak dosiahne dobrú cenu a zájazd podľa predstáv. Rozdiel však môže byť podstatný, najmä pre získanie prehľadných informácií a pri celkovom jednaní vo veci obstarania zájazdu. Pokiaľ nemáte jasno v tom, čo jednotlivé zložky robia a čo od nich očakávať, pre niekoho trochu prekvapivé informácie budú tie nasledovné.

Cestovná kancelária
Cestovná kancelária je spoločnosť, ktorá sama predáva vlastné produkty, realizuje zájazdy, predáva a ponúka aj ďalšie doplnkové služby pod svojou hlavičkou, prípadne ich ponúka agentúram na ďalší predaj aj mimo miesto svojho pôsobenia. Napríklad ak cestovná kancelária má sídlo v Piešťanoch, operuje autobusové zájazdy prechádzajúce Slovenskom a ponúka zájazdy agentúram aj mimo Piešťany, za províziu. Očakáva sa vyššia odbornosť a vyššie skúsenosti s daným produktom. Rovnako tak cestovná kancelária je najkompetentnejšia vykonávať zmeny v danom zájazde, jednanie priamo s ňou je najväčšou výhodou pri cestovaní s ňou. Cestovná kancelária pritom môže ponúkať svoje zájazdy, no môže predávať aj zájazdy iných, čím sa čiastočne stáva agentúrou – províznym predajcom vykonávajúcim predaj zájazdov iných cestovných kancelárií za províziu.

Voči zákazníkovi: Cestovná kancelária mu ponúka svoje zájazdy a kompletne všetky služby. Vypracúva mu cenovú ponuku, vyberá zájazd zo svojej ponuky a pod svojou hlavičkou aj vysiela klientov na zájazdy autobusom, či lietadlom. Pod hlavičkou firmy je aj vedená táto cesta a následne aj ubytovanie. Reklamácie klient odovzdáva zástupcovi spoločnosti priamo.

Cestovná agentúra
Zásadný rozdiel je ten, že agentúra nie je priamo cestovná kancelária, nemá svoje zájazdy a predáva zájazdy iných cestovných kancelárií. Agentúra môže byť pritom pokojne firma, ktorá nemá so zájazdmi nič spoločné. Poznáme napríklad realitné kancelárie, ktoré v popise firemnej činnosti okrem predaja nehnuteľností majú aj predaj zájazdov ako doplnkovú službu. Je možné očakávať širší záber znalostí o viacerých krajinách, keďže agentúry predávajú veľké množstvo cestovných kancelárií. Informácie však nemusia byť vždy presné, alebo tak bohaté, ako priamo v kancelárií. Vzdelanosť a kompetentnosť jednotlivých agentúr je individuálna. Akékoľvek zmeny v cestovnej kancelárií však majú prostredníka – agentúru, cez ktorú sa všetko potrebné rieši.

Voči zákazníkovi: Cestovná agentúra vypracúva cenové ponuky a vyberá z viacerých ponúk viacerých cestovných kancelárií. Hľadá zákazníkovi z ponúk viacerých cestovných kancelárií, ak klientovi nezáleží na konkrétnej cene, ponuke a konkrétnej cestovnej kancelárií. Predajca môže byť ovplyvnený predajom zájazdov len niektorých CK, prípadne uprednostňuje len niektoré CK pre lepšie skúsenosti, ale aj v prípade, že sa predajca vyzná len v produkte a katalógu len niektorých predajcov. Slovenská realita menej zodpovedných predajcov je však taká, že svoju povinnosť hľadania zájazdov a kalkulácie zájazdov prenecháva na cestovné kancelárie. Stáva sa to vtedy, keď požiadavky klienta bez vlastnej námahy preposielajú priamo do cestovných kancelárií. Predajca má za predaj zájazdu províziu, ktorá je v tomto prípade bez veľkej námahy a bez úsilia. Cestovné agentúry v každom prípade približujú ponuku konkrétnych cestovných kancelárií aj do miest, dke sa nenachádza ich značkové zastúpenie. Agentúra reklamácie klienta preposiela ďalej a agentúra je tak prostredník.

Touroperátor
Tour operátor je cestovná kancelária, ktorá sa priamo podieľa na vytvorení zájazdu, na doprave, na ubytovaní a cestujete tak od začiatku po koniec pod jej hlavičkou. Cestovná kancelária môže byť touroperátorom a často ním aj je. Touroperátor je skôr iné, no používané, pomenovanie pre organizátorov zájazdov – cestovné kancelárie.

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply