Dovolenka na splátky, na čo si dať pozor a kedy ju zvoliť?

Cibuľové strechy ©Čoraz viac ľudí posledných dvadsať rokov objavuje krásy zahraničia. V posledných rokoch však začal napriek stúpajúcemu záujmu klesať počet ľudí, ktorí naozaj vycestujú. Do popredia sa dostávajú malé dovolenky na okolí cez zľavové portály, no upadá význam zahraničnej dovolenky, záujem o zahraničné pobyty, luxusné plavby a poznávacie zájazdy. Sú to najmä financie a zlá situácia týkajúca sa financií u možno väčšiny Slovákov. Jedným z riešení je nákup dovolenky na splátky.

Dovolenka na splátky a cez koho?
Každý poskytovateľ úveru, ktorý je možné čerpať aj na účel nákupu dovolenky, má iné pravidlá a podmienky. Zaujímavé môžu byť akcie, kde poskytovateľ pôžičiek informuje o zvýhodnených úrokoch, alebo pri rýchlejšom splatení nenavršuje pôvodnú cenu dovolenky. Vždy je dobré si podmienky preštudovať a neunáhliť sa pri kúpe zájazdu. Každá cestovná kancelária vám dokáže zájazd rezervovať a podrobné podmienky s financovaním s vami prebrať. Spoločnosti, ktoré ponúkajú nákup na splátky sú na Slovensku najmä Home Credit, Quatro, Cetelem, ale aj jedna nemenovaná spoločnosť, ktorá sa chváli s priamym partnerstvom s cestovnými kanceláriami, pričom tie ani len netušia o akú spoločnosť ide.

Dovolenka na splátky či už mesačné, alebo v rámci iného obdobia, to je vždy pravidelná platba, ktorá má svoje pravidlá. Je preto dobré ich dodržiavať. V každom prípade je však oveľa bežnejšie a oveľa viac využívanejšie financovanie dovolenky vopred klasickým šetrením a odkladaním si sumy na dovolenku vopred a nie jej splácanie po dovolenke. Za typicky slovenské môžeme považovať odkladanie a sporenie si na dovolenku, kedy po našetrení peňazí pokojne aj v pravidelných „splátkach“ nakoniec nasporíme potrebnú sumu. Problémom však je, že nie každý Slovák vie sporiť a čo je ešte viac smutnejšie, jedna pôžičková spoločnosť má aj za svoj slogan tvrdenie, že „splácať je jednoduchšie ako šetriť“. Následne sa nemôžeme diviť, že je aj záujem o splácanie dovolenky.

Kreditná karta
Možnosťou sú kreditné karty. Tam je však nutné rátať s tým, že za vedenie účtu a vystavenie karty môžu byť tiež nejaké poplatky. Viacero bánk má možnosť bezúročne splatiť použité finančné prostriedky do niekoľkých dní, alebo týždňov. Ak sa vám teda táto možnosť hodí a máte schopnosť splatiť úver do tohto obdobia, môže sa vám oplatiť využiť kreditnú kartu.

Bezúčelový úver
Jedna z bežných foriem financovania dovolenky je aj bezúčelový úver. Tu však nastáva niekoľko rizík, podobne ako pri kreditnej karte, že skrátka príde horšie obdobie a na splátku nemusí rodine zostať. V tomto prípade sa odporúča dobre poznať podmienky poskytovateľa pôžičky a v žiadnom prípade nevyužívať služby pochybných poskytovateľov pochybných úverov s pochybnými zmluvami, rôznych poskytovateľov lákajúcich na darčeky, pričom tým zaslepia záujemcov pred pochopením a odhalením nekalých postupov a formúl v zmluvách.

Nevýhody splácanej dovolenky
Dovolenka, ktorá je raz prežitá, už pominula. Môžu zostať spomienky, fotografie, suveníry a priatelia, avšak spomeňme ešte jednu vec. Zostáva aj dlh finančnej spoločnosti, ktorá dovolenku zaplatila za dlžníka. Horšie sú prípady, kedy sa dovolenka nevydarí, prinesie sklamanie a hneď ako skončí, doma okrem ostatných problémov čaká splácanie tejto dovolenky. Každá dovolenka je iná, nie vždy, hoci by sme často radi mali jasného vinníka, za to môže cestovná kancelária, alebo samotná krajina. Občas aj náhody a my sami. Splácaná dovolenka tiež prináša nutnosť splácať s pravidelnosťou, alebo je často možné využiť rýchlejšie splácanie, alebo splatenie celej sumy. V každom prípade je dovolenka na splátky vhodná pre tých, ktorí v čase objednávky nedisponujú potrebnou hotovosťou, chcú sa zbaviť starostí pri vybavení dovolenky a nemajú problém so splácaním splátkového nákupu, prípadne dokážu zlepšiť finančnú situáciu až o nejaký čas a využijú túto možnosť.

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply