Oščadnica na Kysuciach krásna v zime, aj v lete. Čo ponúka turistom?

Kysuce sú zaujímavé. V minulosti menej hostinný kraj s tvrdou pôdou dnes objavujeme hlavne pre krásu prírody a hôr. Oščadnica je jedným z turistických cieľov, ktorý milujú vo veľkej miere turisti z Poľska. Tí majú radi „jezdu na nartech i žhanu herbatu“ na zjazdovkách v Dedovke a na Lalíkoch, ktoré tvoria stredisko Snow Paradise Veľká Rača. Miesto je zaujímavé aj počas leta, kedy tu funguje bobová dráha, rozsiahle možnosti turistiky, a ostrieľanejší turisti nájdu na Rači aj malú jaskyňu, či skôr skalný útvar, ktorý nepatrí medzi úplne bežné turistické ciele. Celá Oščadnica prešla výraznými zmenami, hoci stále si drží štatút najturistickejšieho miesta na Kysuciach.

Hotel Marlene oščadnica

foto: Hotel Marlene, svojho času najznámejšia prevádzka v Oščadnici

Oščadnica v smere na Ľalíky

Centrum Oščadnice poskytuje celé zázemie menšieho mesta. V posledných mesiacoch bolo vybudované aj celé moderné súkromné zdravotné stredisko, zmodernizované centrum,  vylepšené niekoľké gastronomické prevádzky, ktoré žiaľ neminula pandémia a prísne opatrenia. Novou je reštaurácia v smere na Ľalíky, čiže v časti Oščadnice za kostolom ďalej po hlavej ceste. Kysucká koliba sa pre svoje rozľahlé priestory, atraktívny vzhľad a architektúru stala okamžite vyhľadávaným miestom pre svadby, aj bežné stravovanie.

V smere na Dedovku

Oščadnica ťaží z veľkého lyžiarskeho areálu, ktorý stojí v okolí starej chaty Koliba, známej svojimi priestormi a službami už pár desaťročí. Známa je tu aj chata Čučoriedka, ktorá je viditeľná priamo zo sedačkovej lanovky a tvorí hrubú polovicu jej trasy. V zime je tu lyžovanie hlavnou témou, funguje tu plnohodnotná Horská služba, všetky služby lyžiarskeho strediska a tí pozornejší si podvečer všimnú aj nejakú tú líšku, či vysokú zver. Sme na Kysuciach, takže nič neobvyklé.

Na Dedovke sa nachádza aj spomínaná bobová dráha, ktorej cesta môže byť adrenalínovým zážitkom. Trvá približne 7 minút. Aj keď, ako komu. Pod Dedovkou, čiže nie priamo v priestoroch lyžiarskeho strediska, sa nachádza prameň „Hladná voda“, aj upravená studnička s pitnou vodou, ktorú ocenia najmä turisti v lete. Nie je to tak ďaleko od miestneho známeho hotela Marlene, postavenom v miestnom drevenom štýle. Ten ponúka priestory pre pokojne dve svadby súčasne, detské ihrisko, ubytovanie, menšie wellness a výbornú cesnačku, ak si ponechali svojho pôvodného kuchára.

Keď už sem zavítate

Keď už tu budete, vyrazte aj hlbšie do Kysúc. V Megoňkách sa nachádzajú Kamenné gule staré milióny rokov, v ktorých sa odohráva aj príbeh slovenského sci-fi Zastavený čas. V Korni sa nachádza ropný prameň s výverom ropy priamo na povrchu. V Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke nájdete mnohé stavby z dediniek, prevažne zo zatopenej Riečnice. Tá sa nachádza za Novou Bystricou, dnes v značnej miere pod hladinou Vodnej nádrže Nová Bystrica. V jej priestoroch sa však nakrúcal Jakubiskov Sedím na konári a je mi dobre, ale aj seriál Povstalecká história. To je zas pre zmenu súčasťou knihy Filmové miesta.

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply