Medializované veľké zdražovanie dovoleniek sa akosi nekoná

Slovenské médiá pri sledovaní vývoja pohybov kurzov na svetových trhoch automaticky usúdili, že oslabujúce EURO voči doláru spôsobí veľké hromadné zdražovanie leteniek a zájazdov najmä v krajinách, ktoré prioritne obchodujú s dolárom. Posilňujúci kurz dolára oproti EURU naozaj určité zdražovanie tvorí. Bežné nakupovanie napríklad v Turecku dnes stojí o niečo viac, než v minulosti. Zásadné je však tvrdenie médií, že zdražejú samotné zájazdy. Nedeje sa tak. Prečo?

Veľké cestovné kancelárie veľmi nezdražejú
Veľké a známe cestovné kancelárie zdražieť veľmi nemôžu. Izby totiž nakupujú v predstihu a teda pri nákupe vopred majú zaistené určité kapacity pre predaj neskôr. Presun peňazí teda laicky povedané nastal v čase, kedy pohyby kurzov neboli tak bolestivé, ako sú teraz. Veľké cestovné kancelárie dokážu vykriť aj drobné kolísanie, na druhej strane lietať do menovaných krajín si môžu dovoliť najmä stredné a veľké cestovné kancelárie. Zdražovanie, ktoré sľubovali dokonca nekonkretizované cestovné kancelárie teda bude skôr len záujmom sa vyhnúť prípadným problémom na inom fronte, hoci zdražovanie nie je celkovou nevyhnutnosťou. Okrem toho zdražovanie mierne vykrije záujem v letnej sezóne. Menej sa očakáva v Turecku a Egypte Rusov, čiže vyberať bude stále z čoho.

Suntopia Pegasos World

Jedno je však isté. Už v predstihu zakúpená dovolenka sa azda nebude v žiadnej cestovnej kancelárárií na Slovensku pred odjazdom ešte doplácať. Takéto prekvapenie neželáme nikomu. V každom prípade však ceny zájazdov neustále klesajú aj vzhľadom k približujúcemu sa júlu a augustu, kedy tradične prichádzajú ponuky last minute. Už dnes ich je v cestovných kanceláriách naozaj veľa a je z čoho vyberať. Pri súčasnej situácií a nenavráteniu na pôvodné hodnoty sa však budúcu sezónu naozaj môžeme stretnúť s už reálnymi vyššími cenami. Nakoniec je však možno dobré spomenúť, že pád EURA a posilnenie doláru spôsobilo práve Grécko, ktoré nemá stále poriadok v hospodárení a hoci sa nedá ani pochopiť, akým spôsobom sa vôbec dostalo do Európskej únii, práve táto obľúbená dovolenková destinácia možno nakoniec vyjde lacnejšie, než severná Afrika a Turecko. Uvidíme.

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply