Nový slovenský dopravca: letecká spoločnosť Sam Air

Na Slovensku máme novú leteckú spoločnosť Sam Air, ktorá je súčasťou spoločnosti Sayegh Aviation Europe. Pre našincov ide o neznámy názov a najmä cudzí čo sa pôvodu týka. Napriek tomu ide o slovenskú leteckú spoločnosť. Nejaký čas u nás pôsobiace lietadlá CCA spoločnosti Central Charter Airlines Slovakia boli pôvodne rovnomennej českej firmy. Dnes, či presnejšie od leta, slovenská CCA premenovaná a odkúpená saudskoarabským investorom zmenila názov na Sam Air pod firmou Sayegh Aviation a ďalej používa prenajaté lietadlá českej CCA a iných spoločností a tiež jeden vlastný stroj. Práve prostredníctvom slovenskej firmy sa chce saudskoarabská spoločnosť Sayegh Group angažovať v oblasti leteckej dopravy v Európe. Práve Slovensko by tak mohlo byť centrom jej záujmu rozširovať svoje aktivity a snáď onedlho kúpia aj vlastné lietadlá. Sídlo firmy je v Bratislave a základňa na letisku M. R. Štefánika.

CCA boli minulý rok hojne využívané v charterovej doprave. Po krachu Seagle Air a tiež pred tým pádu viacerých slovenských leteckých spoločností vrátane Sky Europe, je na trhu veľká medzera a vysoký dopyt cestovných kancelárií, ktorý nedokážu pokryť zahraniční prevádzkovatelia letov, alebo azda najvyťaženejšia charterová česká spoločnosť Travel Service. Rozšírenie ponuky leteckej dopravy by teda vítalo viacero spoločností v CR, ale aj dovolenkárov…

Sam Air má dnes jedno lietadlo Boeing 737-400 a v plánoch sú ďalšie dve.

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply