Egejská riviéra sa nachádza na západe Turecka. Hoci každý predajca zájazdov láka na krásne obrázky z juhu Turecka a z antických pamiatok vnútrozemia, krásnu prírodu a okolie má aj západ. Problémom je, že pri prezentovaní mnohých obrázkov zo západného Turecka už nie je typickým Tureckom a môžeme ho pokladať za Grécko, či Chorvátsko. Egejská riviéra totiž návštevníkom ponúka kamienkové, aj jemné pieskové pláže, stále však s čistou priezračnou vodou a bohatou prírodnou zeleňou tvorenú prevažne borovicami. Vo vnímaní Slovákov teda nejde o typické Turecko a predsa ním je.
Foto: Kusadasi, záber na prístavnú časť a rozostavaný nový hotel, © Zaujimavosti.net 2014
Turisti na Egejskej riviére
Pobrežie rozprestierajúce sa na pobreží Egejského mora má svoje centrum vo významnom prístavnom meste Izmir, kde sa aj nachádza medzinárodné letisko, ktoré túto lokalitu spája najvýraznejšie z celého regiónu so zvyškom sveta. Dobré cestné spojenie so zvyškom Turecka a následne ťahmi na Istanbul tak netvorí prekážku aj cestnej dostupnosti vlastným autom, hoci to bude skôr prípad pre viac odvážnejších a majiteľov naozaj spoľahlivých vozidiel. Južnejšie sa nachádza mesto Kusadasi, ktoré má už svoju dlhšiu históriu, no ako turistické letovisko ho spoznávame výraznejšie až teraz. Oproti Antalyi a juhu Turecka sa na Egejskej riviére objavuje viac Európanov, ako Rusov. Najviac ich prichádza z Veľkej Británie, Nemecka, v závislosti od hotelovej siete sú to aj Francúzi, Škandinávske krajiny, Belgičania, inde nájdete dokonca čisto len Slovincov, Čechov a Poliakov. Ruskí turisti tu netvoria väčšinu, ako je tomu inde. Slováci patria medzi menej zastúpených turistov, no potešujúce je, že sa sem predsa len mnohí radi vrátia.
Turisti sem prichádzajú za zábavou, nákupmi, pamiatkami ale aj v rámci poznávacích zájazdov a okružných trás. Sú to najmä Číňania, Japonci, Nemci a skupinky nadšencov pre poznávanie, ktorí sem zavítajú v rámci jednej zo zastávok pri poznávaní širšieho okolia od Grécka a jeho ostrovov po vnútrozemie Turecka. Obrovské výletné lode, ktoré kotvia v Kusadasi prinášajú ďalších turistov, ktorí sem prichádzajú na krátku zastávku, no najvýraznejšiu časť i tak tvoria turisti, ktorý sem prichádzajú ako do hlavného cieľa svojej dovolenky. Mnoho hotelov ponúka pieskové pláže, prípadne kamienkové. I tak sa v takom prípade stretnete s dostupnosťou móla, ktoré pobrežie sprístupní člnom a vodným motorovým športom a tiež plavcom. Obuv do vody sa hodí do väčšiny hotelov, no ak máte radi pieskové pláže a sú podmienkou pre vašu dovolenku, potom vám istotne každý hotel, či predajca zájazdu určite rád priblíži plážové podmienky v danom hoteli. Okrem toho sa nezabudnite informovať na ceny ležadiel a slnečníkov. Hotely ich ponúkajú bezplatne. Výnimkou môžu byť niektoré hotely priamo v Kusadasi, ktoré priamo nevlastnia vlastnú pláž a prenajímateľom tienidla a ležadla tak môže byť externá firma, alebo mesto.
Nákupy
Kusadasi je miestom nákupov. To nepopierateľne. Približne 20 minút chôdze od prístaviska výletných lodí sa priamo cestou okolo starých hradieb dostávate do centra nákupov a reštaurácií. Žije to tu pomerne dosť. Tovar všetkých svetových značiek, hoci rovnaký dizajn len s inými nášivkami, prekvapivo ponúka vysokú kvalitu a snahu o dobrú prácu. Miestne reštaurácie majú rôznu formu, podobnú aj na náš fast-food, aj keď tu ho tak nevnímate. Bohatý výber pre Turecko typických cukroviniek je tiež na každom rohu. Už o 22:00 niektoré obchody otvorené nenájdete, no väčšina predajcov v centre je k dispozícií neustále. Najčastejší suvenír v Turecku – magnetky tu vychádzajú už od 0,75 centov, čo sú skôr malé, no väčšie okolo 1,5 €. Zabudnite na letiskové za 6 €.
Miesta ktoré stoja za to:
Foto © archív magazínu Zaujimavosti.net
You must be logged in to post a comment Login