Testujeme vyhľadávanie zájazdov v slovenských CK

Rozhodli sme sa otestovať komplikovanosť vyhľadávania na stránkach 4 najvýraznejších slovenských cestovných kancelárií. Keďže sme osobne v rôznom období objednávali zájazdy v rôznych cestovných kanceláriách, máme pocit, že niektoré objednávky sa líšia zámerne, aby boli jedinečné. Často však pokus o vylepšenie je krokom ku komplikovanosti. Zamerali sme sa na aktuálnosť dát, rýchlosť pochopenia hľadania. Nie každý sa hýbe v cestovnom ruchu celý rok, nepozná niektoré výrazy, alebo si nie je s niečím istý. Do akej miery však dokáže stránka kancelárie, alebo agentúry klientovi pomôcť aj počas hľadania?
V každej z cestovných kancelárií sme sa rozhodli zarezervovať, alebo sa pokúsiť tesne pred potvrdením dostať k rezervácií a objednávke zájazdu do Egypta, 4 **** hotel s All inclusive z Bratislavy na čo najbližší termín.
Zámerom nie je zhodiť alebo uraziť, skôr porovnať rýchlosť orientácie na stránkach a schopnosť stránky návštevníka naviesť k rezervácií a objednávke bez veľkých vplyvov a zdržiavačiek.

Satur.sk
prehľadnosť stránok: 1
rýchlosť orientácie: 1
bezchybnosť údajov: 3
Hľadanie je možné podľa: Ty pobytu, doprava, čaqs, strava a ďalšie
Kontakt na pomoc: email, call centrum 0850 linka

Na Satur.sk sme zadali vyhľadať Egypt letecky a najbližší termín. Vo výbere nájdených hotelov sa nachádzal Hotel Titanic Resort Aquapark. Po kliknutí naň sa otvorila prehľadná a jasná ponuka. Škoda len, že termín ktorý bol vyhľadávaný je tu ako vypredaný, takže musím ísť inam. Pozornosť padá na hotel Sea Gull, ktorý je zrejme v ponuke novinkou, napriek tomu že hotel má už nejaký ten rok. Rovnaká udalosť. Vo výsledkoch, ktoré by mali byť pre dané obdobie voľné, sa objavil hotel, ktorý je voľný až v septembri. To isté sa objaví aj pri ďalšom hoteli bella Vista.
Plusom je zaujímavosť, ktorá sa len tak nevidí. Pri sledovaní hotela máte možnosť prekliknúť alebo vidieť vami navštívené hotely v pravo dole. Tým pádom, pokiaľ zatúžite späť po niektrom už sledovanom hoteli, máte možnosť sa prehladne pozrieť a zároveň máte prehľad, čo ste už sledovali a čo nie.
Výsledky vyhľadávania majú dostatok náležistí na jasných svetlých farbách podkladu. Vidieť prítomnsoť WIFI, detí do akého veku sú zdarma, popis stravovania. Len škoda, že vyhľadávanie ignoruje zadanie dátumu.

Hydrotour.sk
prehľadnosť stránok: 2
rýchlosť orientácie: 2
bezchybnosť údajov: 1
Hľadanie je možné podľa: stručné hľadanie krajiny, miesta pobytu, hotelu, termínu a počtov
Kontakt na pomoc: call centrum 02 linka

Na Hydrotou sme nenašli Egypt. Nahradili sme ho Tureckom a vyberáme Turecko 4* z Bratislavy. po zadaní stručných kritérií vybehli výsledky hotelov. Každý hotel má priamo zobrazené, aké typy izieb je možné objednať s akým príplatkom. Trochu je tu neprehľadné to, že priamo cena s príplatkom nie je zobrazená aj stĺpci s cenou. Presnú cenu sa dovziete až po prejdení na prepočítanie. Pokiaľ ste priamo na nejakom hoteli, pod sebou má popis okienko s dostupnosťou, kde ak chcete poznať reálnu dostupnosť, je potrebné kliknúť na veľmi malé D, otvárajúce online overovač. Zájazd v najbližších termínov môže mať stav NA VYŽIADANIE, ktorý nemusí byť známy každému – nie každý vie, ako sa pri tomto pojme zachovať.
Strányk reagujú rýchlo, priveľké množstvo čísel a dát však vyznievajú chaotický napriek dobrému zoradeniu. Možno trochu mierne farebné odlíšenie riadkov medzi sebou môže dodať lepšiu orientáciu. Objednanie vybratého hotelu Taksim International sa totiž zaseklo práve na komplikovanosti toho, či volím správne, či postupujem správne a či nezabúdam na nejaké číslo.

Koala.sk
prehľadnosť stránok: 2
rýchlosť orientácie: 3
bezchybnosť údajov: 1
Hľadanie je možné podľa: stručné hľadanie krajiny, termínu, typu dopravy ale je tu hľadanie ceny do
Kontakt na pomoc: hlavný email, v kontaktoch zoznam pobočiek

To najlepšie na koniec, dovolíme si v tomto prehľade a porovnávaní povedať. Vyhľadávací formulár na Koala.sk sa objaví až po kliknutí na tlačidlo v menu. Stručné náležistosti môžete nahradiť rovno kliknutím na destináciu. Všetky majú totiž priamo dostupné z prvej strany v ľavej ponuke.
Po kliknutí na položku v ponuke krajín sa zobrazí výber hotelov. Zrejme ide o tipy na hotely samotnej CK. V strede sa totiž i tak zobrazí oveľa väčšie množstvo hotelov. Dalos a všimnúť, že výsledky sa dajú sortovať podľa hviezd, odchodu a ceny. Nemožno ale Egypt rozdeliť na oblasti, ak chcem len Hurghadu. Popis hotela je prehľadný, nesie piktogramy o obľúbenosti, o zľavách a roletová ponuka dáva na výber dopravu aj termín. je tu dokonca možné objednať dvojtermín. Koala prepáč, kde je tlačidlo objednať? Po prejdení popisu, čo človek zrejme aj číta popis, keď si niečo chce kúpiť, nikde žiadne tlačidlo na objednávku. Po chvíľke hľadania sa podarilo nájsť tesne pod roletami výberu malé tlačidlo „kalkuluj“. Nevýrazné a prehliadnuteľné. Po stlačení tlačidla sa objavilo biele popup okienko a načítanie výsledkov trvalo vlastne napísanie posledných 6 viet. Hotel Triton Empire nám zobrazil kalkuláciu, s presnými číslami a cenou záazdu 857, ešte bez zadania, či chcem singel izbu, alebo dvojposteľovú. Takto neúplnú kalkukáciu je možné objednať p vyplnení osobných údajov a počtu osôb. Nikde nemusím stále dopĺňať veky osôb a detí.

Kartago.sk
prehľadnosť stránok: 1
rýchlosť orientácie: 1
bezchybnosť údajov: 1
Hľadanie je možné podľa: hľadanie základné pustí na cenu, destináciu, dĺžku, rozšírené aj k strave a hviezdičkám
Kontakt na pomoc: hlavný email, call centrum 02, komunikačný nástroj prístupný z akejkoľvek stránky dole v rohu

Kartago tours pokladáme za prehľadnú stránku, ponuku Super last minute majú na titulnej strane v strede, kde ako na zavolanie svieti Egypt Hurghada. Na konkrétny termín je tu Panorama Hurghada 4* hviezdičkový priamo v Hurghade za cenu 369,- ale z Košíc. Skúsime preto hľadať Bratislavu cez vyhľadávanie. Vyhľadávanie našlo hotel SUNRISE LE JARDIN RESORT na 23. júla. Pokiaľ chcem zájazd spočítať, mám možnosť hneď pri názve hotela, ale aj po prečítaní popisu zájazd objednať – v oboch častiach webu je dostpný krok ďalej. Objednávka okamžite zobrazuje ceny, aj príplatky. Objednávka ďalším krokom pokračuje k vyplneniu osobných údajov. K objednávke zájazdu, pokiaľ hotel poznáte a cena vyhovuje, prejdete do jednej minúty od vstupu na web. Zámerne sa pokúsime o objednávku 3 hviezdičkového hotela na ktoromkoľvek ostrove v Grécku. V Super last minute je Zakyntos hotel Konstantine Beach hneď termín 29.7 ako voľný. Rezervácia zájazdu – získanie kompletnej ceny, reakcia webu ak nepočítame vypisovanie osobných údajov, v tomto prípade bez rušivých elementov prebiehala niekde medzi 40 sekundami až 1 minútou.

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply