V Nízkych Tatrách chátra roztrhnutý pamätník parašutistov SNP

Pamätníkov Slovenského národného povstania máme ako maku. Aj tých zanedbaných, ktoré nikto nenavštevuje. V známej lokalite Krpáčovo v obci Dolná Lehota sa celé desaťročia konali pionierske tábory, ale obľúbené je toto miesto aj dnes. Za čias socializmu bol miestny pamätník známym miestom. Dnes ho míňa každý jeden návštevník pri ceste do Krpáčova z Dolnej Lehoty. Parkovisko vzdialené niekoľko desiatok metrov po pravej strane môžete pokojne minúť. Návštevníkov pri pamätníku bude menej ako jeden a tak hravo zaparkujete aj pri hranici v jeho blízkosti. Návštevníkov nepúta, keďže ide o zanedbané miesto, hoci ide o národnú pamiatku a taktiež miestnu zaujímavosť.

Pamätník Krpáčovo SNP

Pamätník výsadkárov SNP
Aj parašutisti majú svoj pamätník. Ten v Krpáčove má tvar troch bielych padákov, no zistíte to až keď sa na pamätník pozriete z hora. Dobre, z pohľadu parašutistu a letcov je to správne. 99 percent návštevníkov, ak nie viac, sem však prichádza práve zo zeme a celá stavba tak nepripomína naozaj nič. Od roku 2011 má jediná vysunutá časť celej stavby nové miesto „pôsobenia“. V jeden deň sa totiž niekoľko tonová stavba roztrhla a kus stavby dopadol na zem z viac ako dvojmetrovej výšky bez toho, aby sa rozpadol. Postavený v roku 1976, teda v desaťročí plodnom na podobné pamätníky, však nepočítal s vekom a chýba mu poriadna podpora zo železa. Vnútro totiž tvorila nie príliš vhodná drevená konštrukcia obalená betónom. Obec Dolná Lehota od dňa zrútenia riešila jeho obnovu. Plán dostať pamätník do pôvodnej podoby postúpil až do zámeru presunúť ho štátu, ktorý by sa o jeho záchranu postaral. Záchrana pritom má zmysel. Ide o pamiatku, ktorá si ako jedna z mála pripomína obete a činy parašutistov.

Návšteva dnes
V čase roka 2015 vás víta miesto, ktoré sa pomaly rozpadá. Pred niekoľkými rokmi už prebehla rekonštrukcia, ktorá miesto zbavila prasklín nanesením malty. Keď však na jar roku 2011 spadol vyčnievajúci kus jedného z padákov, poškodil aj spodné tabule, na ktorých bol text popisujúci, k čomu vlastne tento pamätník postavili. Tieto tabule chýbajú. Okolie má nízku trávu, takže sa nemusíte obávať vysokej trávy. Celé Nízke Tatry majú momentálne premnožené osy, takže pozor, aj na tomto mieste sa s neželanými spoločníkmi môžete stretnúť.

Foto: ZN.SK

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply