Zájazdy za nákupmi: cestovný ruch tvorený chuťou po nákupoch

Osobitá kategória cestovného ruchu, ktorú tvoria nákupov-chtiví turisti a podnikatelia, je nákupný turizmus. Na nákupy nás láka USA, hoci cesta tam stoji rozdiel v cenách u nás niekoľkonásobne. Láka aj Poľsko, slávny Nowy Targ, v ktorého názve je už zakódované to, čím je mesto známe. Na východe je to Ukrajina. Juh Slovenska mieri do Maďarska a Rakúska.

Nákupné centrum

V Bratislave a Trnave poznáme napríklad zájazdy aj do Parndorfu, hoci posledné roky záujem z Trnavy zrejme oslabil outlet Voderady. Iný sortiment, iná kvalita… alebo lákajú cenové akcie. Nuž a keď sa stretne veľa záujemcov, potom je ideálna hromadná preprava.

Za nákupmi autobusom

Na to, aby existovala autobusová doprava za nákupmi, je nutný zámer podnikateľa, alebo iniciatíva niektorého z nakupujúcich. Nápad dopraviť klientelu do nákupného centra vôbec nie je nový. Výlety na vianočné trhy, na bežné trhy a jarmoky sú bežné. Využívajú ich aj tí, ktorí nemajú iný druh dopravy. Zvýšený dopyt po jednom mieste je príležitosť pre prepravcov. Ťažké je pre nich vyhodnotiť, ako veľmi je záujem stály a neraz vstupujú do rizika. Oproti bežným zájazdom je však organizácia jednoduchá v tom, že autobus sa čoskoro vracia späť a zájazd nie je náročný na čas a viazaný na ubytovanie. Najčastejšie sa s nimi stretneme lokálne, s ponukou propagovanou medzi ľuďmi, letákovou formou, alebo sa v regiónoch s niečím podobným vôbec nestretneme. Sú to hlavne Vianoce, obdobie pred a po, kedy sú v nákupných centrách výpredaje.

Nákupné zájazdy

Organizácia takýchto zájazdov je ideálna na pracovný deň, ale viac záujemcov získajú počas našich sviatkov. Ak majú záujemcovia voľno a v cieli je otvorené bez veľkého náporu, je to ideálny stav. Zľavové portály už dávnejšie okúsili úspech a záujem o zájazdy za nákupmi. Boli to hlavne zahraničné zájazdy, Viedeň, či iné miesta, ktoré primárne fungujú pre určitú skupinu ľudí ako nákupné destinácie. Niektoré zájazdy sú spojené aj s poznávaním pamiatok. Nákupy sú v popise vedľajšie, hoci v záujme občas prvoradé. Následne účastníci takéhoto zájazdu vnímajú tých čo preferujú nákupy za „menej cenných turistov“. Ozvú sa najmä vtedy, ak čas vyhradený nákupom je väčší ako čas poznávacej časti.

Pravidlá

Aj takéto zájazdy majú svoje pravidlá. Zväčša nákladný priestor. Prepravca, ktorý zaznamenal záujem o nákupy v konkrétnom mieste, alebo vytvoril ponuku, má osobitné podmienky, alebo odporúčania k objemu nákupu. Už nedávny autobusový zájazd do IKEA zo stredného Slovenska organizovaný pre vysoký záujem nebol šťastným riešením, ak chcelo viacero návštevníkov komodu, novú linku a pohovku s matracom… Nevedno, ako to vyriešili, no kým ešte jednému možno čiastočne pomôcť, viacerým už je to problém.

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply