Čína: koniec súdneho sporu o českú Vincentku

 

Po dlhoročnom spore o ochrannú známku Vincentka, ktorú až do septembra 2016 sporne užíval jeden z čínskych zamestnancov bývalého čínskeho dovozcu tejto minerálky, sa rozhodlo. Svetoznáma značka minerálky patrí opäť (a to aj v Čínskej ľudovej republike) českej akciovej spoločnosti. Rozhodli o tom príslušné čínske orgány.

Vzácna komodita

Na čínskom trhu predstavuje Vincentka luxusný tovar, pretože jej cenu predražuje doprava. Jedna fľaša tam vyjde v prepočte aj na viac ako 300 Kč (cca 11 eur) – u nás je k zakúpeniu v priemere za 1,50 eura. Predáva sa spolu s inými zahraničnými minerálkami hlavne v Pekingu v špecializovaných obchodoch pre solventných zákazníkov.

Čínsky policajti

Čínski zákazníci ju používajú najmä pri liečbe tráviacich problémov, ale úspech má aj aplikácia v spreji pre uvoľňovanie hlienov. Už pred niekoľkými rokmi si našla svoje uplatnenie aj medzi dopravnými policajtmi, ktorí ju v práci inhalujú cez rozprašovače, lebo im pomáha vykašliavaním hlienov odstraňovať smogové častice z priedušiek. Program bol načas pozastavený, ale na tlak verejnosti, aby sa riešila situácia dopravných policajtov trpiacich na dýchacie problémy končiace až úmrtiami,  ho opäť obnovili. Okrem Číny a Českej republiky je Vincentka dostupná i u nás na Slovensku, v Rusku, na Cypre, Ukrajine a v Estónsku.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply