Dom kde údajne dožila Panna Mária, Ježišova matka, v Turecku

Turecko pred príchodom Turkov patrilo pod Staroveké Grécko, do Rímskej ríše, ale aj do Byzantskej ríše. Za celé tieto obdobia bolo miestom svetového diania, domovom slávnych aj menej známych učencov, vedcov, ale aj svätých. V Turecku nájdeme rodisko mnohých svätých rovnako, ako aj ich pôsobisko a miesto posledného odpočinku. Na počudovanie sa podľa viacerých zdrojov a indícií nachádza v Turecku aj miesto posledného odpočinku Ježišovej matky Márie, ktorá po jeho smrti mala odísť práve sem.

Panna Mária a Efes

Za všetko môže vízia nemeckej rehoľníčky v 19. storočí
V 19. storočí sa Anne Kataríne, rehoľníčke v Nemecku pripútanej na posteľ, zjavila vízia o dome vysoko v horách nad mestom Ephesus, ktoré je prístupné len po strmej ceste pod borovicami. Popísala dom v ktorom mala Mária, Ježišova matka dožiť za pomoci apoštola Jána, ktorý ju sprevádzal a chránil do konca jej života. Po následnom hľadaní tohto miesta podľa popisu ženy, ktorá nikdy neopustila rodný región v Nemecku sa miesto podarilo nájsť ako ruinu. Našli tu však základy starého kostola a sochu Panny Márie. Na popisovanom mieste objavili základy starého domu, ktorého dátum odhadovali najskôr na 6. storočie a neskôr na prvé. Možno pre možnú prestavbu. Neďaleké mesto Efes ďalej odhalilo, že Svätý Ján naozaj v tomto meste žil, pretože sa tu našiel jeho hrob a aj kostol zasvätený Panne Márii.

Efes, dom Panny Márie

Efes, dom Panny Márie

Efes, dom Panny Márie

Turisti na tomto mieste
Ako turisti sa sem dostanete najčastejšie v rámci fakultatívnych výletov, alebo pri vlastnom poznávaní. Vstupné vám umožní parkovať na rozľahlom dvore a pár minút chôdze vás delí od staručkej stavby, ktorú postavili na pôvodných základoch podľa vízie rehoľníčky Anny Kataríny z 19. storočia a podľa predpokladov archeológov. Miesto od polovice minulého storočia ožíva najmä počas dňa Nanebovzatia Panny Márie. Jej dom môžete navštíviť hlavnými dverami a opustiť cez jej bývalú spálňu. Vo vnútri sa nachádza oltár a bezpečnostné zabezpečenie. Fotografovanie a zaznamenávanie priestoru je zakázané.

Efes, dom Panny Márie

Efes, dom Panny Márie

Efes, dom Panny Márie

Ďalšie možnosti
Pod domom Panny Márie sa nachádzajú pramene, ktoré majú mať liečivé pramene a hneď vedľa sa nachádza miesto, kam mnoho ľudí prináša a pripína svoje vlastné želania a prosby k Panne Márii.

Foto a článok v spolupráci so Zaujimavosti.net

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply