Súľovské skaly sú dominantnými skalnými útvarmi známe v širokom okolí. Návštevníci a turisti sú ochotní kvôli týmto mohutným skalám prejsť aj stovky kilometrov. Nachádzajú sa približne 10km od mesta Bytča. Ide o široké, roztiahnuté útvary, ktoré patria do Súľovských vrchov. Ich krásu je možné obdivovať z okolitých dedín, iných vyhľadávaných kopcov alebo dokonca z diaľnice (D1). Viditeľné sú aj z Kľaku, Martinských holí alebo Javorníkov.
Najväčší úspech Súľovské skalné mesto zaznamenalo počas obdobia, kedy sa na lúke nad obcou týčila Zraková pyramída. Jej smerovanie bolo orientované na tzv. Bradu. Zraková pyramída sa na mieste už nenachádza, no skalné útvary, výhľady ostali nezmenné. Okrem nádherných panoramatických výhľadov obsahuje Súľovské skalné mesto množstvo zaujímavých skalných útvarov. Tie najznámejšie z nich sú hríb, sova, ihla, kríž. Súľovské skaly sú využívanou lokalitou na fotografovanie svadobných, či rodinných portrétov. Rovnako tieto miesta obľubujú fotografi krajinkárskej tematiky.
Súľovské skaly okrem množstva turistických chodníkov disponujú aj cyklotrasami. Skaly slúžia aj ako výnimočná horolezecká lokalita. Dokonalým zážitkom môže byť aj jazda na koni pod samotnými Súľovskými skalami. To, vďaka OZ Kone Súľov. (Jazdenie je potrebné vopred telefonicky rezervovať.) OZ Kone Súľov ponúka okrem jázd v jazdiarni alebo voľnej prírode, výcvikové kurzy, hipoterapiu, či detské letné tábory. V tých sa deti naučia starostlivosti o koňa teoreticky i prakticky.
Súľovské skaly sa nachádzajú v obci Súľov-Hradná v okrese Bytča. Okrem Bytče sa na Súľovské skaly dá dostať z miest Považská Bystrica a Rajec. Túru je možné začať aj v obciach Hlboké nad Váhom, Hrabové, Jablonové, Vrchteplá alebo Zbyňov, ktoré Súľov obklopujú.
Vo všeobecnosti patria Súľovské skaly do mierne náročnej skupiny turistických trás. Všetky turistické značenia sú viditeľné a jasné, zo všetkých smerov. Na niektorých úsekoch treba dbať na zvýšenú opatrnosť. To najmä po období dažďov alebo v zimnom období. V prípade vyššej nádielky snehu je na zváženie aj využitie turistických mačiek.
Najideálnejší variant je osobné auto. To je možné zaparkovať na dvoch platených parkoviskách. Prvé parkovisko sa nachádza pod hradom na začiatku obce. Druhé je v strede obce, pri Obecnom úrade a Penzióne na Kopečku. Na oboch sa platí poplatok 3€ na deň. V prípade, že auto zaparkujete niekde voľne pri ceste, parkovné sa na vás nebude vzťahovať. Druhým variantom môže byť verejná autobusová doprava. Menej ideálnym prípadom je železničná doprava, nakoľko zastávka sa nachádza len v Bytči, resp. Hrabovom. Odtiaľ je nutné prestúpiť na autobus.
Len naozaj málo návštevníkov vie, že Súľovské skaly sa objavili aj vo viacerých filmoch. Príkladom môžu byť, napr. komédia Pacho – hybský zbojník, filmová rozprávka Sokoliar Tomáš. Historický seriál z produkcie Netflixu s názvom Marco Polo. Pri ňom, sa počas natáčania v Súľovských skalách stretlo približne 20 národností (napr. herci z Mogolska, Číny, Austrálie a pod.).
Hlbocký vodopád – Nachádza sa približne päť minút autom z Bytče. Je to malá dedina, na ktorej konci sa v lese nachádza vodopád. Od tohto vodopádu vedie turistická cesta do samotného stredu Súľova. Trasa zaberie približne 4 hodiny.
Panorámu celých Súľovských skál je možné vidieť z najvyššieho vrcholu Súľovských vrchov Veľkého Manína. Ten sa nachádza neďaleko mesta Považská Bystrica, v obci Záskalie.
Pútnické miesto – Krížová cesta začína z pretínajúcich sa poľných ciest Lietavskej Závadky a Podhoria. Miesto sa oficiálne nazýva Pod Dubovcom. Krížová cesta končí v Roháčskom sedle. Tu sa nachádza kríž s ukrižovaným Ježišom Kristom, prístrešok na slúženie Svätých omší a drevené lavice.
You must be logged in to post a comment Login