Náučným chodníkom po Súľovských skalách a ich západná časť

Západným hrebeňom Súľovských skál vedie náučný chodník, obsahujúci informatívne tabule. Tie poskytnú informácie o faune, flóre, geológii. Turistov pritom prevedú tými najnavštevovanejšími úsekmi. Informatívne tabule začínajú pri hlavnom (prvom) Parkovisku – Súľov. (Z tohto parkoviska sa zároveň dá napojiť na cyklotrasu do Vrchteplej, po červenej turistickej značke).

SÚĽOVSKÝ HRAD, GOTICKÁ BRÁNA

Na Súľovský hrad a Gotickú bránu vedie zelené turistické značenie priamo z Parkoviska Súľov. Ide o mierne náročnú túru, s trvaním od 30 minút až do 1,5 hodiny. Trvanie závisí od aktuálnych podmienok terénu, veku turistu, či kondícii turistu. Na trase je nutné byť pozorný. To najmä preto, že 13 metrov vysoká Gotická brána sa nachádza mierne mimo vyznačeného chodníka.

SÚĽOVSKÝ HRAD, GOTICKÁ BRÁNA

Samotný hrad plnil v minulosti strážnu funkciu. Nezáujem vtedajším majiteľov, požiare a zemetrasenie spôsobili, že z hradu ostali len fragmenty muriva nalepené na skalách. Tie možno vidieť aj v súčasnosti. V nižšej časti hradu sa dodnes zachoval pôvodný strop. Na tomto mieste visí pamätná tabuľa pripomínajúca tragédiu z júla 2008. Kedy sa v oblasti schovala rodina s dvoma deťmi pred búrkou, no žiaľ do miesta udrel blesk. Matka so synom zásah neprežili.

Pred vstupom na hrad sú exponované miesta. Tie sú zaistené rebríkmi a kovovými kruhmi. Na najvyššiu voľnú plochu na hrade je nutné prejsť úzkou štrbinou pomedzi skalami. Po zdolaní tejto časti sa turistom naskytne kruhový výhľad. Vidieť, napr. Veľký a Malý Manín, Javorníky, Strážov. Výhľad na Žilinskú kotlinu z toho miesta je znemožnený cez stromy a samotné skaly.

ROHÁČ

Roháč patrí medzi nenápadné mierne náročné vrcholy Súľova. Z parkoviska pri OÚ, cez Roháčske sedlo, trasa trvá približne 45min. Dosahuje výšku 803m.n.m. Nachádza sa mimo hlavných turistických chodníkov. Trasa aj vrcholový bod sú však označené. Tabuľa s názvom a nadmorskou výškou je nenápadne umiestnená na jednom zo stromov. Turistický chodník pokračuje neoznačene ďalej. Vedie na malú planinu s výhľadmi na Žilinskú kotlinu, Malú Fatru, Lúčanskú Malú Fatru. Trasa je vhodná aj na horskom bicykli.

ROHÁČ

SKALNÉ OKO-OBROVSKÁ BRÁNA

Obrovská brána sa nachádza neďaleko Roháča. Je od neho vzdialená len pár minút. Cesta k nej vedie po žltej turistickej značke z Pod Roháča. Úsek k nej aj okolo nej je veľmi strmý. Obrovská brána je zaujímavým prírodným útvarom. Jej prvá zmienka pochádza už z roku 1268.

SKALNÉ OKO-OBROVSKÁ BRÁNA

ŠARKANIA DIERA-JASKYŇA

So Šarkaňou dierou sa spája miestna legenda. Podľa nej, v tejto jaskyni dlhé roky prebýval nebezpečný drak. Z toho je odvodený aj samotný názov. Jaskyňa Šarkania diera je prístupná po žltom turistickom značení z Lúky pod Roháčom. Jej výška je 20m, dĺžku dosahuje 60m. Historickou zaujímavosťou je, že sa tu našli pozostatky medveďa jaskynného. Rovnako aj zvyšky ľudského osídlenia z doby kamennej.

ŠARKANIA DIERA-JASKYŇA

Prístup do jaskyne je náročný. To najmä kvôli poslednému stúpaniu. Obsahuje strmé rebríky. Aj to je dôvod, prečo je vstup na vlastné riziko.

Pôvodná cesta k Šarkanej jaskyni viedla cez roklinu, no tá je po zosuve pôdy uzavretá. V tomto prípade je nutné pokračovať v zostupe dole. Chodník vedie von na planinu, kde sa spájajú cesty z rôznych smerov. Miesto sa volá Lúka pod Roháčom. Je tu umiestnený aj smerovník. Z miesta je potrebné odbočiť vľavo. Trasa z Pod Roháča trvá približne 30 minút.

 

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply