Lyžovačka na Zverovke – Spálenej v Roháčoch v západných Tatrách

Roháče spálenáZápadné Tatry a lokalita Roháče Spálená, sú známe hlavne u lyžiarov. Mimoriadne sú obľúbené u Slovákov zo širokého okolia, Poliakov z rôznych kútov a Čechov najviac zo zlínskeho okresu. Práve týchto návštevníkov bolo možné badať v závere zimy najvýraznejšie. Lyžovačka je tu výborná, trať udržiavaná a snehu dostatok, ako to už na Orave býva zárukou.

Stredisko
Roháče – Spálená sa nachádzajú v blízkosti obce Zuberec, smerom do kopcov sa nachádza nie veľmi zničená cesta k lyžiarskemu stredisku. Míňate Múzeum oravskej dediny a po pár kilometroch jednosmerkou z pravej strany prídete k parkovisku, ktoré ponúka dostatok bezplatného parkovania. Malá kasa ponúka ceny oveľa priaznivejšie než napríklad v Tatranskej Lomnici, ktorá je, priznajme si to, šialene predražená. Spálená ponúka niekoľko vlekov a sedačkovú lanovku, novú a modernú. Spodnú časť tvorí parkovisko, kasa, spodné strojovne dvoch vlekov, sedačkovej lanovky a niekoľko stavieb. Horská služba, SKI škola lyžovania pre deti s vlastnou dráhou, ale aj bufet s možnosťou sedenia vonku a aj v stane. Ceny sú od 1,5 € za malú fľašu Bonaqa vyššie, jedlá od 3 € za menšie, 5 alebo 6 € za reálnejšie jedlo. V blízkosti zjazdiska a nástupu na sedačkovú lanovku sa nachádza niekoľko lavičiek na sedenie pre čakajúcich. Typické slovensko-česko-poľské je obsadiť celé sedačky jediným človekom, či naukladanými rukavicami. Alebo ešte originálnejšie, jediným fajčiarom a aby ostatní utekali. Fajčiari sú žiaľ všade. Možno by nezaškodilo zakázať fajčiť aj na lanovke. Občas také šťastie mať môžete, keď si spolusediaci zapáli. Hodil by sa smetný kôš, prípadne len miesto na odhadzovanie odpadkov aj mimo oblasť s bufetom.

Lyžovačka
Zjazdovka je veľmi udržiavaná a snehová vrstva sa tu dobre drží. Okolie je hustým lesom, po ľavej strane smerom hore na zjazdovku tečie potok, ktorý vyzerá pekne na pohľad a priláka pozornosť fotografov. Zjazdovka nie je príliš strmá, napriek tomu je ideálna pre všetkých lyžiarov. Ďalšie možnosti sa vyviesť sa nachádzajú aj vyššie. Sedačková lanovka sa nevlečie, funguje pomerne plynulo aj pri väčšom počte ľudí. Viac ľudí je tu samozrejme v sobotu a nedeľu. Zjazdovka má v niektorých častiach mierne hrbole, inak je v dobrom stave.

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply