Najmenší štát na svete, ktorý sa nachádza v centre Ríma a má len okolo 900 obyvateľov. Áno, reč je o Vatikánu, sídle pápežov. Aj tých cca 900 obyvateľov je tvorené diplomatmi, cirkevnými hodnostármi a švajčiarskou gardou, ktorá stráži pápeža.
Hoci rozlohou je Vatikán malým mestským štátom, čo sa týka histórie, kultúry a pamiatok, je velikánom. Nenechajte sa teda mýliť a pre jeho poznanie si vyhraďte dostatok času. Ani pol dňa Vám nebude stačiť.
Asi najznámejšou pamiatkou je Bazilika svätého Petra, ktorá sa nachádza na mieste, kde bol ukrižovaný a pochovaný apoštol Peter. Pred bazilikou sa rozkladá oválne námestie svätého Petra. Pod ňou nekropola (pohrebisko) a hrob svätého Petra.
Bazilika svätého Petra je dielom mnohých významných architektov. Svoj odkaz tu zanechali takí velikáni ako Rafaelo, Michelangeo, Bernini, Peruzi a mnoho ďalších. V 14.storočí začala bazilika chátrať a musela byť prestavaná. Na tejto prestavbe sa podieľali Donato Bramante, Raffael a neskôr tiež Michelangelo, Giacomo della Porta, Carlo Moderna, Gian Lorenzo Bernini a ďalšie.
Z centrálního balkonu přezdívaného jako „lodžie požehnání“ papež každoročně uděluje své požehnání celému světu Urbi et Orbi.
Polovicu celého územia Vatikánu zaberajú tunajšie záhrady. Ich história siaha až do 13.storočia, kedy si pápež Mikuláš III. nechal okolo svojho sídla vybudovať malý park – miesto pokoja a rozjímania. Na ich súčasnej podobe sa začalo pracovať na prelome 16.-17.storočia, kedy bol park doplnený sochami, fontánami a obrazmi.
Za návštevu v tunajších záhradách určite stojí Lurdská jaskyňa, ktorú obklopuje pavinič trojlaločný. Blízko jaskyne môžete obdivovať Žabiu fontánku alebo sochu Zjavenia Panny Márie Guadalupskej.
Za zmienku stojí tiež Orlia fontána, Talianska záhrada alebo Letohrádok Pia IV. Najvyšší bod záhrady je vo výške 60 metrov. Záhrady nie sú voľne prístupné, môžete si ich prezrieť len so sprievodcom.
Pri návšteve tejto svätej krajiny určite nesmiete vynechať tunajšie múzea. Sedem kilometrov sál a obrazární.
Zbierku klasického umenia nájdete v Museo Pio-Clementino. Stanze di Raffaelo (štyri Raffaelové siene) ukrývajú dve Raffaelové fresky. Apoštolská knižnica, ktorá je súčasťou tunajších múzeí sa zase môže pochváliť cennou zbierkou európskych rukopisov a vzácnych tlačí. A na záver – Sixtínska kaplnka zdobená stropnými freskami od Michelangela.
Foto: shutterstock.com
You must be logged in to post a comment Login