5 dôvodov, prečo cestovka neuvádza fotografie izby v katalógu

Stretli ste sa s tým, že ste v katalógu cestovnej kancelárie, alebo u predajcu zájazdov nedostali fotografie hotela a konkrétne izby v tomto hoteli? Nezúfajte. Dôvodom nemusí byť snaha predajcu zakryť nedostatky a ich strašný stav, ako si mnoho ľudí myslí. Pravda je niekde celkom inde. Starý 3 ročný článok si dnes dovoľujeme aktualizovať a priniesť modernejší a opäť pravdivý súhrn dôvodov, prečo tomu tak vo veľa prípadoch je.

1. Klienti chcú toto, klienti vyžadujú hento
Najväčší dôvod, prečo s fotografiami izieb v katalógoch a ponukových listoch často nepočítajte, sú ľudia samotní. Klient po videní snímky vyžaduje po príjazde vo svojej reklamácií náhradu „škody“ pretože počítal s rovnakou televíziou ako na snímke. Žiada náhradu, pretože v izbe nemali obraz ako na snímke, nemali posteľ tak upravenú ako na prezentačnej fotografii, nemali koktail na izbe, ako bol na stolíku na balkóne prezentačnej izby. Klient vyžaduje presne takú lampu, ako na snímke, presne tak tvarované okno a presne takú istú skriňu, lebo pri kúpe zájazdu sa rozhodol pre tento hotel práve kvôli dostatočne veľkej skrini. Človek sa priveľmi predstavuje a následne formuje očakávania vďaka predstavivosti. Následne porovnáva a reklamácia je na svete.

2. Rozmanitosť druhov izieb a ubytovania
Hoci prvý dôvod je tým najdôležitejším a najzásadnejším, nemožno pozabudnúť na niekoľko ďalších. Je to napríklad rozloha miestnosti a štýl zariadenia. Mnoho hotelov môže mať vďaka architektúre rôzne rozmery stien a vďaka vybaveniu izieb aj v rámci cenníka nemusí ísť práve o konkrétny druh. Je rozdiel apartmán, suite, rodinná izba a podobne. Cestovné kancelárie môžu ponúkať camping, prípadne karavany a tie môžu byť diametrálne odlišné. V čase prípravy katalógu nemusí byť pre samotnú kanceláriu jasné, čo za fotografiu vlastne majú. Ide o apartmán, bungalow, či king suite?

3. Vek a čas
Nie vždy sa dajú zverejniť fotografie, ak sa tapety, stierka, vybavenie a posteľná bielizeň môže časom líšiť, stromy vo výhľade vyrásť, alebo len skrátka fotografia nespĺňa štandard fotografii ostatných, ktoré sú použité v danej prezentácií. K fotografiám izieb sa dá dostať zo všetkých fotografii hotela najťažšie. To však neznamená, že návštevníka čaká negatívne prekvapenie. Pri desiatkach návštev zahraničia je negatívnych skúseností u nás len minimum a aj prípadné staršie fotografie nájdené v určitých CK, alebo portáloch skôr zavádzali, ako pravdivo informovali.

4. Dostupnosť
Nezdá sa to, ale aj pri cestovnej kancelárií, ktorej klienti hotel opakovane navštevujú, sa skrátka nedarí získať ani ilustračné snímky izieb a tento prípad sa veľmi ťažko popisuje. Nekvalitný fotoaparát, priveľká ponuka hotelov, neustále obsadené izby, aj to sú niektoré dôvody, prečo sa skrátka snímka hotelovej izby nedarí získať. Oficiálne stránky hotela necíti potrebu informovať o svojich izbách podrobnejšie a ak aj dáva snímku, je staršia. Mnoho hotelov v Chorvátsku dokonca nemá ani svoje stránky, prípadne sú nefunkčné, alebo s dizajnom akoby z roku 1995.

5. Je to skrátka zlé
Áno, piatym dôvodom môže byť naozaj fakt, že izba je zlá. No to sa dá pochopiť aj z popisu a z úrovne hotela. Drobné hotely v Chorvátsku a Grécku môžu skrývať prekvapenia, prípadne len skromné izbičky, ktoré skritizuje dovolenkár najmä ak dorazil na dovolenku len aby celý deň presedel v izbe. Ostatne, retuš zvládne upraviť čokoľvek. Ak je však izba malá a slabo vybavená, s tým retuš nepomôže.

Prílišná predstavivosť cestovateľa, ktorý sa snaží vopred mysľou objaviť v tejto izbe a podvedome počíta s priestorom, ako sa v izbe pochybuje, ako využíva plochu izby, kde čo pokladá, spôsobuje očakávania a následne nároky. Následne je zopár odchýliek, či opačne postavené okno s balkónom dôvodom na nespokojnosť a nenaplnenie očakávaní.
Článok sme pripravovali v roku 2011 v spolupráci s dvoma cestovnými kanceláriami na Slovensku. Oslovili sme práve CK, ktoré sa snažia nezverejňovať fotografie izieb hotelov. Dopĺňame ho informáciami od ďalších dvoch CK, jednej z Českej republiky a jedinej malej poľskej orientovanej na Chorvátsko. Cestovné kancelárie priznávajú zhodne prvý bod a po vzájomnej dohode ich nebudeme menovať.

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply