Prašná veža alebo Mihulka, najhrubšia veža pražského opevnenia

Mihulka, ako sa tiež inak hovorí stavbe Prašná veža, je nezameniteľná veža valcovitého tvaru, pochádzajúca z 15. storočia. Ako súčasť barokového historického opevnenia je teda súčasťou fortifikačného systému. Severne od veže sa nachádza strmý svah k rozľahlej záhrade známej ako Jelení priekop. Je celkovo najmohutnejšou delovou vežou celého opevnenia a aj preto má osobitý význam pri poznávaní Pražského hradu. Svoj názov dostala práve preto, že sa tu skladovalo množstvo pušného prachu využívaného armádou a delostrelectvom.

Pražská brána, Mihulka

zdroj foto: wikipedia

Prašná veža a jej história

Postavili ju v 15. storočí ako delostreleckú, no využívali ju aj na mnohé iné účely. Rudolf II. tu vybudoval alchymistickú dielňu. Možno to bola tá, ktorá sa spomínala vo filmoch Císařův Pekař a Pekařúv Císař, kde tak zábavne namiesto zlata predstavili slivovicu (chuála licha, chuála licha, paprťála paprťála en cháno en cháno en cháno). V 16. storočí ju používali aj ako hladomorňu. Pri veľkom požiari v roku 1541 bolo poškodených viacero budov a medzi nimi aj Prašná veža. Prestaval ju Tomáš Jaroš. Svoj názov veža Mihulka dostala podľa pušného prachu skladovaného vo veži, no nebyť výbuchu počas Švédskeho útoku v roku 1649, prítomnosť prachu by tak nezarezonovala. Výbuch prašných zásob totiž vežu ťažko poškodil. Následne po oprave veža slúžila už len potrebám katedrály Sv. Víta. Celkovej rekonštrukcie sa však dočkala len nedávno, v rokoch 1967 a 1980. Dnes je tu stála expozícia Heliem a čiapok patriaca pod vojenský historický ústav.

Prašná veža, Praha
Prašná veža, Praha
Prašná veža, Praha
zdroj foto: http://www.praguecityline.cz

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply