Cestovka si letové časy lietadiel nevyberá, dovolenkári by radi

Každým rokom do cestoviek bez rozdielu, prichádzajú sťažnosti od klientov, ktorí poukazujú na podvod zo strany cestovnej kancelárie. Tá ich podľa ich slov okradla o celý deň dovolenky, alebo naopak prinútila skoro ráno vstávať a potom čakať na recepcii hotela, kým dostanú izbu.

lietadlo ilustrácia

Ako je to s letovými časmi na leteckých linkách
Každá cestovná kancelária by si rada pri kontrahovaní letov vybrala tie najideálnejšie, pri ktorých je najmenej sťažností. Sťažnosti na odletové časy sú totiž na všetky hodiny počas dňa bez rozdielu. Ľuďom prekáža všetko. Zároveň sú v každom lietadle tí spokojní, ktorým sa práve takýto čas hodí. Charterové lety využívané slovenskými cestovnými kanceláriami sa časovo orientujú podľa možností, ktoré získal zo systému samotný prepravca. Ak teda letecký prepravca nejaké časy získava a tie predkladá pri obchodných stretnutiach s cestovnými kanceláriami, ide o časy, ktoré sa musia podriadiť pravidelným linkám. Voľné letecké koridory sú vlastne priestorom a voľnou trasou, ktorou lietadlo prelietava a musí sa križovať s čo najmenej, alebo žiadnym iným lietadlom v rovnakom čase. Pri predstave je nutné predstaviť si zložitú sieť nitiek, ktoré sa musia pretnúť len minimálne a určite nie v rovnakom čase na rovnakom mieste. To, čo zo zeme vyzerá ako stret dvoch bielych čiar z prúdových lietadiel, je v skutočnosti dôsledná práca leteckých dispečerov a niekoľko kilometrový výškový či vzdialenostný rozdiel zaistený z kontrolných veží a práca pilotov.

Pravidelné linky majú letové časy známe viac mesiacov dopredu. Charterové lety sa vždy musia podriadiť práve im. Nakoniec charterovým linkám sa podriaďujú mimoriadne a špeciálne lety, nákladná letecká doprava a podobne. Ak už sme pri kalkulácii letových časov, pri cestovných kanceláriách, ktoré majú viacero letov do krajiny a z krajiny sa musí prihliadať aj na jednu zásadnú skutočnosť, ktorú si mnohí neuvedomujú.

Náväznosť letov
Týždňový termín dovolenky povedzme v Bulharsku sa končí. Do Varny prilieta lietadlo z Bratislavy, aby vyzdvihlo dovolenkárov a dopravilo ich domov. Lenže pozor. Toto lietadlo plne natankované s celou posádkou nepoletí do Varny z Bratislavy prázdne. Takýto let je mimoriadne nákladný a hoci sú na začiatku a na konci takéto prípady bežné, v strede sezóny je to skôr nemožné. V lietadle sa predsa vezie ďalší turnus dovolenkárov, ktorí do krajiny prichádzajú a lietadlo naspäť odletí s tými, čo svoj turnus končia. Jednoduchá matematika a rozsiahly systém vyťaženosti liniek, ktorým sa každý prepravca snaží čo najlepšie zefektívniť dopravu. Ak už v daný deň nepokračujú lety do Bulharska, ale zostáva dopraviť 220 dovolenkárov do Antalye, po návrate do Bratislavy sa lietadlo pripraví na ďalší let takmer na rovnaké miesto, odkiaľ letelo pred pár hodinami. Opäť teda nie prázdne, ale s ľuďmi. V Antalyi sa po natankovaní a prehupnutí dňa do druhého dňa v noci nachystajú českí dovolenkári, ktorí krajinu opúšťajú skoro ráno a majú letieť do Brna. Lietadlo sa vracia s „Brňákmi“ do Brna po pár hodinách odpočinku, tankovania a čistenia…

Pri leteckej doprave je však nevyhnutné dodať, že tak ako na Slovensku, v Čechách, alebo kdekoľvek inde, je prvý a posledný deň vyhradený na dopravu. S týmto už sloganom sa stretnete v každej cestovnej kancelárii. Jedine neprofesionálna cestovná agentúra dokáže garantovať bez znalosti odletových časov a skúseností, že odletí skoro ráno a odletí neskoro večer. Letové časy sú podriadené mimoriadne rozsiahlemu systému výpočtov voľných leteckých koridorov a tiež kvôli dostupnosti a náväznosti lietadiel.

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply